Blog

Неочакваните ползи от олеуропеина

Средиземноморската диета, богата на растителни храни, риба и зехтин, е свързана с намален риск от заболявания, предизвикани от стареенето, включително метаболитен синдром и невродегенеративни разстройства. Олеуропеин, полифенолно съединение, което може да бъде извлечено от маслиновото масло и най-вече от листата на маслиновото дърво, привлече вниманието на науката през последните години поради разнообразието от съобщени ползи за здравето. Въпреки че механизмите, чрез които олеуропеин функционира in vivo и in vitro са изследвани [1], необходими са допълнителни изследвания, за да се разбере по-добре защитният механизъм на действие на олеуропеина. Той и неговият метаболит, хидрокситирозол, имат силна антиоксидантна активност, която е отговорна за техните антиоксидантни, противовъзпалителни и болкоуспокояващи свойства.

Лечебната сила на маслиновите листа

Почти преди 2500 години, Хипократ – бащата на медицината – предписва зехтинов концентрат, извличан от маслиновите листа за редица здравословни проблеми като болки в мускулите, язви и чревни инфекции. Учените първоначално смятаха, че екстрактът от маслинови листа има способността да „лекува” различни заболявания, но по-късно те откриха, че той всъщност не лекува заболяването пряко — той по-скоро парира или убива патогените.

Хидрокситирозолът – най-мощният антиоксидант

Знаете ли кой антиоксидант е най-мощният? Витамин C? Бета каротин? Зелен чай? Не, най-мощният антиоксидант в света е вещество, за което вероятно никога не сте чували – това е полифенол, наречен хидрокситирозол